Teknik Bilgiler

 

ŞÖMİNE ISI ODASI İZALASYON SİSTEMİ

Isı yalıtımı nedir?

12

Farklı sıcaklıktaki iki ortam arasındaki ısı geçişini azaltmak için yapılan işlemlere ısı yalıtımı denir. Bu işlem şöminelerde; ısı kaybı olan duvarlara ısı yalıtım malzemeleri tatbik edilmesiyle yapılır.

Isı yalıtımının faydaları nelerdir?

Isı yalıtımı yapılmasıyla, şöminenin ısı odasındaki ısı kaybı yalıtımsız duruma göre azalır, dolayısıyla ısınma için tüketilen yakıt miktarı da azalmış olur. Bu azalma miktarı, %30 - %50 arasındadır. Yani yalıtımsız bir şömineniz varsa ve kışın evinizi ısıtmak için ayda 100 birim yakacak tüketiyorsanız, evinizi yalıtarak bu tüketimi 50 birime düşürebilirsiniz. Ayrıca ısı yalıtımı şöminenin ısı odasunda sıcaklığa direk maruz kalan yüzeylerin zarar görmesini engeller iç yüzeydeki aleminyum folyo sayesinde şöminenin veriminin artmasına katkı sağlar.

 

 

 

xxxx

 Isı yalıtımlı şömineler de az yakıt yakılacağından havayı kirletme miktarları azalır. Isı yalıtımı, ısınma veya serinleme amacıyla yaptığımız harcamalardan ortalama yüzde 50 tasarruf ederek,kışın daha iyi ısınma imkan sağlar. Dengeli oda sıcaklıkları yaratarak konforlu ve sağlıklı mekanlar oluşturur.

Isı yalıtımı pahalı mıdır?

Isı yalıtımının da belirli bir maliyeti vardır. Isı yalıtım uygulamasına verilen para, daha az yakıt yakarak ve daha küçük kapasiteli bir ısıtma sistemi kurarak birkaç ısıtma sezonu içinde geri kazanılır.

Evimde Şömine kullanıyorum ve tek bir salonu ısıtıyorum, ısı yalıtımının bana ne faydası olur?

Isı yalıtımı yapılmamış duvarlarda duvarların iç yüzeyleri soğuk olur ve iç havadaki su buharı bu soğuk yüzeylerde yoğuşur. Yoğuşma sonucu duvarlar ıslanır ve ıslanma haftalarca sürer. Bunu engelleyebilmenin tek yolu duvarların iç yüzey sıcaklıklarını yükseltmektir. Yani duvarlarınıza ısı yalıtımı yaptırmaktır.

 

ŞÖMİNE ISI ODASI İZALASYON SİSTEMİ

ŞÖMİNE BACASI NASIL OLMALI?

13123123

Şömine bacası, yapı türü ne olursa olsun müstakil olmalıdır. Baca ölçüleri seçilen şömineye göre değişir; ama baca 30x30cm iç ölçülerinde yapılırsa her tıp ve büyüklükte şömine bağlanabilir. Baca içi yuvarlak veya kare olabilir.

Baca ölçüsü, bacanın en dar yerinin iç ölçüdür. Baca; şömine aksında çıkmalı, ekstra durumlar projeye göre değerlendirilmeli. Binaya göre baca; mahyayı en az 80 cm geçmeli. Şöminenizin en verimli şekilde çalışmasını sağlamak için bacasının çap hesabının doğru yapılması gerekmektedir. Dünyanın en kaliteli şöminesi dahi ihtiyacı olandan daha küçük çaplı bir bacada çalışmaz, tüter. Bu kontrollerin ve hesaplamanın bu konuda bilgili kişiler tarafından yapılmasına özen gösteriniz.

Ayrıca çatı üzerindeki bacanızın çatı mahyasını (çatıdaki en yüksek noktayı) en az 80 cm, mümkünse 1 metre geçmesine dikkat ediniz. Bacanıza yakın mesafede bulunan daha yüksek bir yapı bacanın sağlıklı çekişini engeller. Baca ölçüleri 20x20, 23x23, 25x25, 30x30 olmak üzere kullanacağınız Şömine haznesine göre değişebilir.

ISI ODASI

Seçtiğiniz hazne mekanınızda düz veya köşe duvarınıza yerleştirildikten sonra, kutu profillerden oluşan bir kafes içerisine alınır. Bu kafesin bütün iç yüzeyleri, tavanı dahil, 1260°C ısıya dayanıklı seramik battaniye ile izole edilir. Isı odasının (izolasyonu yapılmış çelik konstrüksiyon kafesin) içe bakan yüzeyleri, 0.40mm. galvaniz sac plakalarla; dışa bakan yüzeyleri kırmızı yanmaz alçıpanla kaplanır.

Kırmızı yanmaz alçıpan üzerine; galvaniz sacdan menfez kasalı, alüminyum, soğuk hava giriş, sıcak hava çıkış menfezleri konur ve şöminenizin ürettiği tüm ısının hiçbir kayba uğramadan birikeceği kapalı bir oda oluşturulmuş olur. Alt menfezlerden giren soğuk hava, haznenizin ürettiği enerjiyle ısınarak yükselir ve yukarıdaki sıcak hava çıkış menfezlerinden mekanınızın içerisine üflenir. Isi odası denen bu sistem sayesinde şömineniz önünde oturan insanları hiç rahatsiz etmeden işlevini gerçeklestirir.